
Ako si mám správne vybrať okuliare?
V prvom rade je dôležité zistiť, či okuliare spĺňajú všetky dané predpisy, či majú dostatočný UV filter. Taktiež je potrebné uvedomiť si, v akom prostredí sa budú slnečné okuliare nosiť a tomu podmieniť výber zafarbenia a kategórie filtra šošovky. Vodiči by mali uprednostniť šošovky zafarbené do hneda alebo siva. Neskresľujú farby a poskytujú komfortnejší pohľad minimálne unavujúci oči.
Čo je to UV žiarenie?
UV žiarenie je možné rozdeliť v závislosti od vlnovej dĺžky na UVC, UVB, a UVA. UVC žiarenie je pohlcované atmosférou, takže pre ochranu zraku sú potrebné okuliare so 100%-ným UVB a UVA filtrom.
Majú okuliare UV filter a aký?
O tom, či majú okuliare UV filter je možné sa presvedčiť buď na štítku alebo na samotnom ráme slnečných okuliarov. Je pritom potrebné hľadať označenie UV 400, ktoré je garantom, že okuliare absorbujú UV žiarenie s vlnovou dĺžkou 400 nanometrov a menej.
Čo je to kategória filtra?
Kategória filtra určuje priepustnosť svetla šošovkami slnečných okuliarov. Tento pojem je často omylom zamieňaný alebo stotožňovaný s výrazom UV filter.
Pred čím chránia slnečné okuliare?
Prvoradá je ochrana pred ostrým slnečným a škodlivým UV žiarením. Slnečné okuliare nás však takisto chránia pred nadmerným infračerveným žiarením. Toto žiarenie vnímame ako teplo. Jeho negatívne účinky sa môžu v krajných prípadoch prejaviť až spálenými viečkami.
Čo sú polarizačné šošovky?
Polarizačné šošovky sú ideálnou voľbou najmä pre šoférovanie, lyžovanie alebo športovanie či pobyt pri vode. Obsahujú opticky precízny filter, ktorý zvyšuje vizuálnu ostrosť prostredníctvom eliminácie extrémnych odleskov a odrazov svetla. Tieto bývajú spôsobené dopadom svetla na mokrú vozovku, lyžiarsku zjazdovku alebo vodnú hladinu. Polarizačné slnečné okuliare sú taktiež vyhľadávané rybármi. Vďaka eliminácii odleskov je možné pomocou nich vidieť aj pod hladinu.